Dobrinj je grad blagostanja
Otok Krk u svom centralnom dijelu otoka ima poznatu općinu, koji se naziva Dobrinj. Središte same općine je u manjem istoimenom gradu, koji se nalazi na 200 metara visokom brdu, sa kojeg možemo vidjeti zaljev Soline. Više o zaljevu Soline možete pročitati na ovoj stranici: http://www.otok-krk.si/uvala-soline/
Glavna gospodarska aktivnost u gradu je još od prije obrtništvo i poljoprivreda. Dobrinj je malo naselje, koje ne podržava veliki hotelski turizam, međutim, više je usmjereno skladu sa prirodom, te uživanje u čovjeku mirnijem ambijentu. Samo ime grada proizlazi iz riječi “dobar”. Ispred ulaza u naselje Dobrinj preporučljivo je, da svoj automobil ostavite na jednom od dvoje parkirališta, koja se nalaze u neposrednoj blizini oba ulaza u grad. Ako uđemo u donjem, po asfaltnoj cesti, pored ulaza koji se nalazi uz glagoljaški natpis i gradskoj mapi, odemo prema centru grada. Sa strane vidimo niz kamenitih i domišljato građenih kuća, šetamo se pored gradske slavine izgrađene 1903. godine, sve do etnografskog muzeja, info centra sa spomenicima i općine, koje se nalaze odmah prije nego što uđemo na stari kameniti trg sa svetim muzejom i galerijom INFELD. U svetom muzeju se nalazi kolekcija crkvenih predmeta (srebrnina, drveni predmeti, platna i knjige). Svi muzeji su tokom sezone otvoreni za pogled, izvan sezone vam ga otvore uz prethodnu najavu. U etnografskim muzejima se nalaze marljivo prikupljane i sačuvane zbirke otočkog izrađenog alata (ribolovnog i poljoprivrednog) te nekoliko predmeta, koje su u tom gradu ili na otoku ponekad upotrebljavali u svakodnevnom životu.
Na i uz trg se nalazi društveni dom, pošta, manja trgovina, restoran i naravno crkva. Najljepša točka u naselju je sigurno predivan park Jardin, na kojem je postavljen poznati toranj županijske crkve u Dobrinju. Toranj je bio obnovljen jer je imao nesretnu povijest, 1720. godine srušila ga munja i 1726. godine izgradili su novog, koji je ponovo bio srušen tokom drugog svjetskog rata. Sada je siguran, i glavna znamenitost samog mjesta.
Ispod parka Jardin, koji je posvećen hrvatskim braniteljima, nalazi se vidikovac sa kojeg se prostire prelijepi pogled na zaljev Soline i okolne krajeve u daljini. Ispod vidikovca i parka se nalazi raznovrsno cvijeće, koje vas još više povežu s prirodom i duhom tog mjesta. U Jardinu se nekad nalazilo groblje, koje je bilo preseljeno pored ceste na gornjem ulazu u naselje Dobrinj. Ako ćete u grad ući tamo, ugledati ćete Gumno – prostor gdje su životinje hodale u krug, i svojim nogama treptale neoljuštene žitarice, i na taj način razdvajale zrnje od slame.
U samoj okolini naselja Dobrinj se nalazi još nekoliko zanimljivih crkvi. Jedna od njih je crkva svetog Vida, čija posebnost je lijep kamenit toranj. Zato što je bio u darovnici otkriveni zapis iz 1. januara 1100, u kojem su spomenuta mjesta Vrbnik i Dobrinj, su njihovi seljani na tu crkvu još više ponosni. U selu Gabonjin ćete naći zanimljiv i poučan, dvjesto metara dug glagoljički put, koji se proteže po brdu prema crkvi sv. Petra. Zove se Put glagoljaša sv. Petra GABONJIN.
Ako poželite više mira a još uvijek posebna iskustva preporučujem vam obilazak naselja Dobrinj. Ako poželite plivanje još uvijek se možete uputiti samo nekoliko minuta daleko od primorskih naselja kao što je npr. Šilo: http://www.otokkrk.com/silo/